#PneumoniaDay – Dzień Zapalenia Płuc

Nie mamy co świętować. Globalnie z powodu zapalenia płuc odchodzi 1 mln. dzieci młodszych niż 5 lat corocznie. To więcej niż powodu jakiekolwiek choroby zakaźnej: HIV, malarii czy gruźlicy.

Mogą pomóc szczepienia, choroby powodujące zapalenia płuc, którym możemy zapobiegać szczepionkami to:

W celu zapobiegania pneumokokowemu zapaleniu płuc u pacjentów powyżej 65 r.ż. stosuje się dwie szczepionki koniugowaną (PCV13) jako pierwszą. I polisacharydową (PPSV23) przynajmniej rok później.

DEBATA O SZCZEPIENIACH

ARGUMENTY DO DEBATY NAD PROJEKTEM USTAWY O SZCZEPIENIACH

Świadkujemy coraz większej świadomości prozdrowotnej Polaków. To niezmiernie pozytywny efekt dojrzewania społeczeństwa. Głód informacji rodziców, odnośnie bezpieczeństwa zdrowia naszych dzieci jest godzien aplauzu ze strony środowiska medycznego. Wobec złożoności problemów, szczególnie w materii szczepień, musimy z natury rzeczy polegać na specjalistach i urzędach rejestracyjnych, dopuszczających szczepionki do obrotu. To zaufanie jest łatwo erodowane poprzez złą ocenę ryzyk przez wątpiących i wysuwających spiskowe tezy o korupcji środowiska medycznego i lobbingu przemysłu farmaceutycznego, którzy mają jakoby na celu jedynie zysk. Wysuwają oni na pierwszy plan zjawiska, które najpewniej pozostają bez związku, co zostało już wzięte wielokrotnie w analizie ryzyk, i łączą w sposób dowolny informacje naukowe. W dobie masowego dostępu do informacji jest to łatwiejsze niż obrona właściwych procesów wnioskowania. W procesie podejmowania decyzji perfekcyjni rodzice z trudem znoszą niepewności i nie uznają zasady wyboru mniejszego zagrożenia, jakie przynosi szczepionka, wobec szkód ze strony choroby.

CLINAG chce zaangażować się w debatę na serio traktując pacjenta i rodzica. Uczciwie opowiemy o niepewnościach naszej wiedzy. Zważymy na poważnie argumenty wątpiących nie odmawiając im prawa do wysuwania wątpliwości. Na końcu tego procesu ważne jednak jest dla nas, aby nasz pacjent nie powiedział: “a jednak coś jest na rzeczy” i “nigdy nie wiadomo do końca”.  Wiemy, że nie wiadomo i, jak to w życiu, nawigujmy w stronę spokojniejszych wód, nie chowając głowy w piasek gdy go nie ma we wzburzonych wodach wokół nas.

Tymczasem załączam nasz manifest jako wstęp do dyskusji

Rehabilitacja onkologiczna – nasz autorski program “OCALENI”

Pacjenci z chorobą nowotworową zaawansowani wiekiem różnią się od młodych. U starszych dochodzi do skumulowania chorób współistniejących i problemów medycznych związanych z chorobą nowotworową. Stają się oni podatni na długotrwałe skutki terapii przeciwnowotworowych. Każdy senior z chorobą nowotworową jest unikalny i odnosi korzyść ze spersonalizowanego wsparcia wyspecjalizowanych ośrodków medycznych.Poprawia się przeżycie w chorobie nowotworowej. Opieka i rehabilitacja w czasie przewlekłego leczenia onkologicznego i po nim jest bardziej złożona u pacjentów starszych. Odpowiednio dobrany program treningu fizycznego i żywienia opóźnia ewentualny nawrót choroby nowotworowej, poprawia jakość życia i samodzielne funkcjonowanie, zmniejsza nasilenie skutków przewlekłych leczenia przeciwnowotworowego i  pozwala przygotować się do jego ponownego zastosowania w razie potrzeby.

leczenie refundowane

Jest nam miło zakomunikować, że w ramach Poradni Onkologicznej możemy prowadzić leczenie refundowane przez NFZ. Recepty wypisywane przez naszego onkologa są refundowane zgodnie z zasadami refundacji leków onkologicznych. Tak więc możliwe jest m.in. leczenie ambulatoryjne hormonalne w przypadku raka piersi i raka prostaty oraz leczenie przerzutów nowotworów do kości.